Engelli ama Engelsiz

Yine bir otobüs hikayesi, sevgili okurum inanın İzmir’de başka toplu taşıma araçlarından konu çıkartabilmek için binmediğim vapur, evime uzak olduğu halde kullanmadığım metro kalmadı. Fakat ne hikmetse bütün ilginç olaylar otobüslerde oluyor.

Buyurun size bir 121 hikayesi daha; Tarih 28 Ağustos 2013, 09:00 otobüsü. Karşıyaka Vapur İskelesinden önce ‘Osman Bey Durağı’ ne yaklaşıyoruz. Otobüsün ortasından ince bir ses “ Şoför bey durakta ineceğim lütfen kaldırıma yanaşır mısınız?” Kendisini görmüyorsunuz ama engelli olduğunu tahmin ediyorsunuz, kaldırım duyarlılığı kurulacak rampa için olsa gerek.

Otobüs şoförü gayet doğal gelen durağa doğru yanaşmaya başladı, yola park etmiş iki arabayı başarı ile yerinden etti ama o ne? Otobüslerin için yapılmış cebin başına park etmiş taksinin gitmeye hiç niyeti yok, sanki o cep onun için yapılmış. Şoför sırasıyla; korna çaldı, kapıyı açıp bağırdı, olmadı kapıdan çıktı taksinin yanına gitti. Eş zamanlı olarak otobüsten 2-3 genç bir terslik anında yardımcı olmak için hazırlanıp ayağa kalktılar (siz anladınız beni). Neyse taksici cepten uzaklaşmaya ikna edildi, otobüs yanaştı, orta kapıda aletse bekleyen 2 bey ise rampayı indirdi. Yeşil elbisesi içinde hafif utangaç hanım, otomatik sandalyesini hızla manevra yaparak durağın arkasından yok oldu. Otobüs ilerlediğinde görmeye çalıştım göremedim, o çoktan vapur iskelesine ulaşmıştı sanırım.

Bir senedir İzmir’deyim yaşadığım diğer şehirlere göre İzmir’i bir engeller için kolay bir şehir olarak tanımlayabilirim.

Sevgilerimle,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>